Използвайте CFDта на индекси, за да защитите своето портфолиото

Октомври 11, 2016 16:06

Инвеститорите имат редица налични опции, които ще им позволят да намалят експозицията си при неблагоприятно движение в техните портфейли от акции. Един от най-добрите начини за хеджиране на портфейл от акции е да се използват ДЗРта върху индекси. Много големи топ акции се движат в тандем с индекса, когато голямо неблагоприятно движение се случва на фондовия пазар.

Тук ние ще разгледаме какви са те, кога може да решите да ги използвате и как да изчислите съответния брой договори за хеджиране.

Как да хеджирате с ДЗРта на индекси?

Да предположим, че държите добре диверсифициран портфейл от акции на стойност около $ 10 000. Вие сте загрижени за евентуален спад на пазара, но просто все още не желаете да продавате акциите си, може би поради данъчни причини или, за да не пропуснете изплащане на дивиденти. Или може би вярвате в дългосрочния потенциал на акциите в портфолиото си, дори в лицето на общия спад на пазара.

В тази ситуация, продажба на индексни контракти може да осигури приблизителен хедж. Ако пазарът се понижава, къса позиция на индекса може да Ви донесе печалба, с която да компенсирате загубите от държането на акциите. Хеджираната позиция като цяло стабилизира стойността, докато не се премахне.

Инвестицията е значително по-ниска, тъй като индексните CFDта се търгуват с маржин и изискват до 0.5% от пазарната цена на индекса при отварянето на позицията. Също така ДЗРта на индекса може да Ви помогнат да получите експозиция към целия пазар с по-ниски инвестиции, такси и по-лесен достъп до брокеридж сметка.

Колко контракта трябва да имам?

За да се определи броят на #DAX30, #CAC40, #STOXX50 или #SP500 договорите е необходимо да се осигури приблизително оценка на стойността на Вашето портфолио от акции и да разделите стойността на портфейла на текущата цена на индекса. Това изчисление дава приблизителна сума, подходяща за повечето индивидуални инвеститори, в случай на висока корелация между акции и индекса (научете повече за Корелационната матрица във Вашата платформа за търговия).

В нашият пример, разделяте $ 10 000 на 2000 като текуща SP500 спот цена, за да се получи същата експозиция на CFD на индекса с 5 лота.

Искате ли да стане по-сложно? По-пълното хедж покритие изисква бета изчисление на Вашия портфейл – статистическо сравнение на променящата се стойност на портфейла към промените в съответната стойност на индекса с течение на времето. Портфейл бета при 1.0 показва, че с течение на времето стойността на портфейла се е преместила в същото съотношение, както индексът. По-висок бета коефициоент показва голяма променливост, а по-нисък бета показва по-малко колебания.

Бета портфейл на 0.7 показва, че стойността на портфолиото се е преместила само 70% досега, средно, за всяка промяна в цените на индекса. Бета на 2.4 за дадена акция показва, че ако индекса тръгне нагоре или надолу, 10%, то акцията ще се вдигне или падне с 24%.

Нека да погледнем нашият пример отново. Да предположим, че сравнявате портфейла си от $ 10 000 статистически срещу #SP500 и изчислявате бета портфолио на 1.2. За да разберете броя на контрактите за пълно покритие, разделете стойността на портфейла от текущата SP500 спот цена и след това умножете резултата по бета портфолиото, един вид съотношение на хеджиране. В този пример, ще са необходими 6 контракта на индекса за хеджиране на портфейла.

Това на практика би неутрализирало портфейла, така че може да очаквате нито да спечелите, нито да загубите съществено от общата си позиция акции/индекси. Ако по-късно решите да увеличите или намалите размера на Вашият портфейл, преизчислявате необходимото покритие и ще коригирате хеджа съответно.

Как да се изчислите Бета коефициент за една акция

Изчисляването на волатилността, или бета, на Вашият борсов портфейл вероятно е по-лесно, отколкото си мислите. За да го направите, ще трябва да знаете какъв процент от портфейла Ви заема индивидуалната акция и бета за всяка една от тези акции.

Изчислението

Първата стъпка е да се умножите процентът на Вашия портфейл и бета за всяки отделна акция. След като това е направено, просто го добавете към резултатите и ще имате Вашето бета портфолио.

Този метод е просто среднопретеглено изчисление. Това е един лесен начин за бързо оценяване на волатилността по цялия Ви портфейл. Той работи само, ако бета версиите на отделната акция се изчисляват правилно и сравнително. Използването на шестмесечен период от време, за да се изчисли бета на една акция и срок от шест години, за да се изчислити друга ще Ви даде много по-различен резултат от използването на един и същ период от време повсеместно. Също така е разумно да се използва един и същ индекс за бета на всяка отделна акция, така че Вашето бета портфолио ще има последователност с този индекс. За повечето портфейли S&P 500 е разумен индекс за начало.

Не е необходимо да използвате един и същ период от време за индекса и за всяка акция, но е важно да се разбере как различията в бета за всяка отделна акция ще повлияят на резултата за целия си портфейл

Изчисляване

За да се изчисли бета коефициентът за една акция, ще Ви трябва цената на затваряне на акцията за всеки ден в продължение на определен период от време, нивото на затваряне на бенчмарк индекса - обикновено #SP500 - през същия период от време и Вие ще имате нужда от програма за електронни таблици, за да работи статистиката добре за Вас.

Отидете на MetaTrader 4 Supreme Edition, изберете Tools и History Center от менюто и експортирайте данните.

В първата колона, поставете периода от време, използван за изчисляване на бета. Във втората колона се добавят съответните данни за цената на затваряне на въпросната акция и в колона три поставете нивото на затваряне за индекса, който ще се използва. В този пример ще изчислим бета за Coca-Cola Company (#KO) в сравнение с # SP500 през август 2015 г.

След това трябва да изчислим дневното изменение на цените за акцията и за индекса като процент. За да направите това изваждате от текущата пазарна цена тази от предходния ден, а след това разделяте на цената от предходния ден. Умножете по 100, за да се покаже резултатът като процент.

Това актуализира нашата електронна таблица би изглеждала по този начин.

На последно място ще сравним как акцията и индекса се движат един спрямо друг с формула за ковариация, а след това разделете резултата на отклонението на самостоятелния индекс. В нематематически термини, ние ще сравним как акцията и индекса се движат заедно по отношение на това как се движи индекса сам по себе си. Резултатът е бета.

Това води до бета от 0.57 за Coca-Cola Company в сравнение с #SP500 за месец август 2015 г. #KO, следователно, е била по-малко волатилна от #SP500 за този месец.

● $ 10 000 портфейл от акции за хеджиране

● През август индексът SP500 се търгува на 2000

● $10 000/ 2000 х 0.57 ≈ 3 контракта

● Решението е да продадете 3 лота на SP500

● $ 2 000/ 200 х 3 ≈ $ 30 минималнато маржин изискване

Независимо дали изчислявате бета за времева рамка от един месец или едно десетилетие, или с помощта на #SP500, #DAX40 или #STOXX50, процесът е точно същият. Има и други, по-академични методи за изчисляване на бета на една компания, но тази техника е статистически стабилна и много по-лесна за типичния инвеститор. Въоръжени с този върховен инструмент, сега може да изчислите Вашите собствени бета коефициенти, Вашите инвестиционни цели, които да съвпадат с перфектния индекс.

Гледайте видеото по-долу и научете повече за Върховните инструменти за търговия

Изтеглете MetaTrader 4 Supreme Edition, за да получите достъп до тези данни и корелации

Открийте сметка през октомври, за да търгувате DAX30, CAC40 и STOXX50 с НУЛЕВ Сред (Spread Cashback) и БЕЗ комисионна за срок до 70 работни дни. Повече инфо за приложимите Условия тук.


*Мнението, изразено в този материал не представлява препоръки или съвет за покупка или продажба на валутни двойки на форекс пазара. Изразените прогнози покриват очакванията на автора на материала и могат да не се сбъднат.

Силвия Велчева

Admiral Markets

Предупреждение за риск: Търговията с валути или договори за разлика с маржин носи висока степен на риск и може да не е подходяща за всички инвеститори. Има вероятност да изгубите всички инвестирани средства. Следователно не трябва да инвестирате или да рискувате повече, отколкото сте склонни да загубите. Трябва да се уверите, че разбирате риска при търговията преди да използвате услугите на Admiral Markets UK Ltd. Регистрационният номер на Admiral Markets в FCA на Великобритания: FRN 595450

Avatar-Admirals
Admirals Решение от типа всичко в едно за харчене, инвестиране и управление на парите Ви

Повече от брокер, Admirals е финансов хъб, предлагащ широка гама от финансови продукти и услуги. Ние правим възможен подхода всичко в едно към личните финанси чрез цялостно решение за инвестиране, харчене и управление на пари.